سرویس هاست و دامین چیست؟

سرویس هاست و دامین چیست؟

سرویس هاست و دامین چیست؟

اگر بخواهیم به صورت ساده به این سوال جواب دهیم که سرویس هاست و دامین چیست پاسخ بدیم با یک مثال شروع کنیم بهتر و قابل فهم تر نیز می باشد.

از مثال معروف آدرس و فروشگاه می‌توانیم استفاده کنیم. اگر شما یک فروشگاه در یک مرکز خرید داشته باشید، فروشگاه شما از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

  • نام و آدرس ساختمان فروشگاه
  • وسایلی که در این ساختمان به فروش می‌رسانید یا برای چیدمان فروشگاه مورد استفاده قرار می‌دهید.
  • یک ساختمان که فروشگاه شما در آن واقع شده‌است.

خب ، در این مثال نام و آدرس ساختمان فروشگاه در دنیای اینترنت معادل با دامنه یا Domain خواهد بود. در واقع اگر بخواهیم بگوییم دامین چیست اینگونه است که، نامی که افراد شما را را با آن می شناسند در واقع دامنه شما در فضای اینترنت می باشد.

و اما مصالح به کار رفته در ایجاد ساختمان فروشگاه نیز بستر سخت افزاری به نام هاست (Host) یا میزبانی نام دارد که آن را از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هاستینگ تهیه خواهید کرد.

سرویس هاست و دامین چیست؟

سرویس هاست و دامین چیست؟

دامنه یا دامین چیست؟

دامنه، آدرس سایت شما در دنیای اینترنت می باشد که از دو بخش اصلی تشکیل شده است. نام دامنه و پسوند آن.
نام دامنه بستگی به سلیقه و محتوای سایت شما دارد می تواند شامل اعداد، حروف و هردو اینها باشد. نام دامنه با “.” از پسوند آن جدا می شود.

پسوند ها نیز به دو دسته ملی و بین المللی تقسیم می شوند که انتخاب پسوند مناسب نیز متاثر از حوزه فعالیت وب سایت و نظر شخصی شما خواهد بود.

به طور مثال com. نمونه‌ای از پسوند بین‌المللی و ir. نمونه‌ای از پسوند ملی ایران است.

هر وب سایتی نیاز به یک دامنه اختصاصی دارد از این رو نمی توانید نامی که از قبل ثبت شده است را انتخاب نمائید و خریداری کنید. دامنه‌ها از طریق آدرس IP برگرفته از “Internet Protocol Address” به میزبانی وب شما متصل می‌شوند. هر هاست با یک آدرس IP در دنیای اینترنت شناخته می‌شود.

هاست چیست و چگونه کار می کند؟

بایستی گفت هاست یا همان میزبانی وب محلی است که اطلاعات وب سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرد تا کاربران از طریق ارتباط با آن، امکان مشاهده وب سایت را داشته باشند.

در واقع اطلاعات شما می‌بایست بر روی دستگاهی قرار بگیرد که 24 ساعته و به‌طور مداوم به اینترنت متصل باشد و کاربران در هر لحظه از شبانه‌روز بتوانند در فضای اینترنت، وب سایت شما را مشاهده کنند.بسته به سایتی که طراحی خواهید کرد و امکاناتی که این سایت نیاز خواهد داشت، نوع میزبانی خود را انتخاب می‌کنید.

با تهیه یک میزبانی، بسته به نوع آن، ابزار دسترسی به فضای این میزبانی از طریق شرکت هاستینگ به شما ارائه می‌گردد. همچنین رکوردهای DNS از طرف شرکت هاستینگ به شما اعلام می‌شود تا پس از بارگذاری اطلاعات وب سایت بر روی میزبانی و تعریف آدرس دامنه وب سایت در آن، DNS ها را بر روی دامنه تنظیم نمایید.

در این مرحله با وارد شدن آدرس دامنه شما در مرورگر، کاربران به وب سایت شما هدایت خواهند شد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *