برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست؟

احتمالا در جامعه، کلمه برنامه نویسی را شنیده اید اگر می خواهید بدانید که برنامه نویسی چیست؟ و به چه کسی برنامه نویس می گویند با ما همراه باشید.

برنامه‌نویسی یعنی نوشتن دستوراتی منطقی و پشت‌سر هم برای ماشین‌ها، در حقیقت هنگامی که فردی برنامه‌نویسی می‌کند دستورات به‌خصوصی را نوشته و کامپیوتر آن‌ها را اجرا می‌کند، در اینجا منظور از کامپیوتر هر نوع وسیله‌ی دارای قدرت پردازشی و پردازنده است، این تعریف می‌تواند شامل رایانه‌های امروزی، تلوزیون‌ها، خودروها، لوازم خانگی و… باشد.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه‌نویسی یک روش حل مسئله به کمک کامپیوتر است. فرض کنید که وارد بانک می‌شوید و کدملی خود را به متصدی بانک اعلام می‌کنید. متصدی به کمک تنها یک کد تمامی اطلاعات حساب بانکی شما را پیدا می‌کند. مشخصات شما، گردش‌های مالی، موجودی و ….

این امکان به کمک برنامه‌نویسی ایجاد شده است. سیستمی که برای بانک طراحی شده با دریافت کدملی شما، اطلاعات شما را از میان میلیون‌ها اطلاعات دیگر پیدا کرده و در قالب جدول های متفاوت نمایش می دهد.

برنامه نویس چه کسی است؟

برنامه نویس شخصی است که سعی دارد برای تمامی این مسئله ها بهترین پاسخ ها را پیدا کند و آنها به کمک زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر منتقل کند. و کامپیوتر آن را دریافت می کند و پردازش می کند و خروجی کار را نمایش می دهد.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زیر پایه تمامی زبان های برنامه نویسی را می توان C و C++ و حتی جاوا نامید. برای هر فردی که می خواهد به این رشته وارد شود این زبان ها را یاد بگیرد.

جزئیات در زبان‌ها مختلف متفاوت به نظر می‌رسند ولی تعدادی از ساختارهای اساسی در همه یکسان هستند:

  • ورودی: داده‌ها را از صفحه کلید، یک فایل یا وسایل دیگر فراهم می‌کند.
  • خروجی: اطلاعات را روی صفحه تصویر نشان می‌دهد، به یک فایل می‌فرستد یا به دستگاه‌های دیگری انتقال می‌دهد.
  • محاسبات: اعمال محاسباتی اساسی مثل جمع و ضرب را انجام می‌دهد.
  • حالت‌های شرطی: شرط‌های مشخصی را کنترل می‌کند و بر اساس آن رشته مناسبی از عبارات را اجرا می‌کند.
    حلقه: بعضی اعمال را به شکل تکراری انجام می‌دهد، معمولاً با استفاده از تعدادی از متغیرها این کار انجام می‌شود.

HTML یک زبان نوشتن برنامه نیست و به برای نشانه گذاری استفاده می شود. به طور کلی، یک زبان برنامه نویسی به شما اجازه می دهد تا نوعی فرایند کاری را توصیف کنید. در حالی که HTML یک راه برای اضافه کردن متن و ساختار به متن است.

انواع برنامه نویسی چیست؟

نوع front-end چیست؟

برنامه نویسی فرانت اند شامل کدنویسی و ایجاد عناصری است که کاربران می توانند آن ها را ببیند و با آنان ارتباط برقرار کنند. به این صورت که با تمام وجود یک وبسایت را به طور کامل احساس می کنند.

سه زبان اصلی توسعه دهندگان فرانت که باید بدانند:

نوع back-end چیست؟

برنامه نویسی بک اند شامل کدنویسی است که باعث می شود یک نرم افزار یا وبسایت وظیفه خود را انجام دهد و به خوبی کار کنداین کدها برای کاربران قابل مشاهده نیست.

در زیر چند نمونه از زبان های برنامه نویسی بک اند را معرفی میکنیم:

  • پی اچ پی PHP
  • روبی Ruby
  • پایتون Python
  • ای اس پی ASP

کاربرد برنامه‌نویسی

برنامه نویسی در حال حاضر می توان در اکثر سیستم های روزمره ما وجود د اردمثلا، در همین گوشی موبایل خود اگر نگاه کنید برای تمامی فعالیت ها مثل عکس گرفتن، عکس دیدن، ارسال پیام و.. برنامه نوشته شده است.
مثل ماشین لباسشویی یخچال های هوشمند هم دارای برنامه هستند که از قبل طراحی شده است. ….

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *