آیا کول پد لپ تاپ وسیله‌ای ضروری است؟

آیا کول پد لپ تاپ وسیله‌ای ضروری است؟

آیا کول پد لپ تاپ وسیله‌ای ضروری است؟

بسیاری از ما از کول پد لپ تاپ خود استفاده می‌کنیم یا قصد خرید آن را داریم؛ اما آیا کول‌پدها واقعا ضروری هستند؟

کول پد چیست ؟

کول پد لپ تاپ یا خنک کننده، یکی از لوازم جانبی لپ تاپ است که به خنک ماندن دستگاه شما کمک می‌کند. این کولرها درواقع صفحاتی هستند که در زیر لپ ‌تاپ قرار می‌گیرند و به دو روش فعال و غیرفعال باعث خنک شدن آن می‌‌شوند. هنگامی که لپ ‌تاپ شما بیش از اندازه گرم می‌شود و سیستم‌خنک‌کننده‌ی آن از پایین آوردن دمای دستگاه باز می‌ماند، کول پدها به داد لپ ‌تاپتان می‌رسند و اجزاء آن را از ذوب شدن نجات می‌دهند!

کول پد لپ تاپ دارای فن داخلی هستند و تضمین می‌‌کنند که عملکرد لپ‌تاپ شما را ازطریق خنک کردن بهتر، ارتقاء ببخشند. برخی از کول‌پدها سرعت فن قابل تظیم دارند، صدای بسیاری کمی تولید می‌کنند و حتی به‌نوعی هاب USB هستند؛ اما آیا کول‌پدها مفید هستند؟

آیا می‌توانند عملکرد لپ‌تاپ شما را بهبود دهند؟ آیا به اندا زه‌ی پولی که بابتشان می‌پردازید، می‌ارزند؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها وب‌سایت Laptopmag تعدادی از بهترین کول‌پدهای بازار را انتخاب کرده و آن‌ها را تحت آزمایش‌های مختلف قرار داده است تا مشخص شود که آیا واقعا ارزش خرید دارند یا خیر. در ادامه‌ی ماجرا از زبان تیم Laptopmag می‌خوانیم.

ارزیابی خنک‌کننده‌های لپ‌ تاپ

آزمایش‌هایی که انجام دادیم اطلاعات زیادی به ما دادند؛ ولی اینکه آیا چنین اطلاعاتی واقعا نشان‌دهنده‌ی نکته‌ی قابل توجهی هستند یا نه بحث دیگری است.

هر یک از سه لپ‌تاپ مورد استفاده در این آزمایش‌ها مشخصات فنی منحصر‌به‌فرد خود را داشت که میزان اثرگذاری خنک‌کننده‌ی خارجی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نتایج هر یک از تست‌هایی که انجام دادیم می‌تواند بسته به اینکه چه سخت‌افزاری درون لپ‌تاپ قرار دارد، متفاوت باشد و از آنجا که خنک‌کنندگی تأثیر خود را دارد، چندان مطمئن نبودیم که چطور این تأثیر در نتایج نشان داده خواهد شد.

درنهایت، پنج فاکتور ارزیابی را در نظر گرفتیم، تغییر در دمای خارجی، تغییر در دمای داخلی، تغییر در عملکرد پردازنده و دو مجموعه از اعداد برای عملکرد در هنگام بازی.

ممکن است با خود فکر کنید که حالا این اعداد تصویر واضحی از مزایای کول‌پدها ارائه می‌دهند و نشان می‌دهند که کدام محصول ترکیب بهتری از مزایا را به‌ دست می‌دهد؛ اما این تمام ماجرا نیست.

دو چیز واضح است؛ اول اینکه میزان خنک‌کنندگی مؤثر کول پد لپ تاپ متفاوت است. دمای داخلی و خارجی لپ‌تاپ‌ها به‌طور موثری با استفاده از کول‌پدها کاهش پیدا کرد. دوم اینکه شما منتظر هستید در نتیجه‌ی این خنک‌تر شدن، بهبودی در عملکرد پردازنده‌ی لپ‌تاپ‌ها هم مشاهده کنید.

تمامی کول‌پدهایی که مورد تست قرار گرفتند، به‌طور میانگین باعث بهبود عملکرد شدند که در تمامی بنچمارک‌ها شاهد آن بودیم. مسئه اینجا است که میزان این بهبود بسیار کم بود. برای مثال عملکرد پردازشی کمتر از ۲ درصد بهبود داشت که این مقدار بهبود در کارهای روزمره‌ی شما چندان تأثیرگذار نیست.

آیا کول پد لپ تاپ وسیله‌ای ضروری است؟

آیا کول پد لپ تاپ وسیله‌ای ضروری است؟

این دستگاه چگونه به خنک کردن لپ تاپ کمک می‌کند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کول پد لپ تاپ بسته به نوعشان به دو روش باعث خنک شدن لپ تاپ شما می‌شوند:

فعال: این کولرها برای خنک نگه داشتن بدنه‌ی لپ تاپ شما و ایجاد جریان هوای اضافه از فن یا پنکه‌های کوچک استفاده می‌کنند. برخی از کول پدهای فعال گرما را از لپ تاپ بیرون می‌کشند و عملکردی مکشی شبیه به جاروبرقی دارند. برخی دیگر از انواع کولرهای فعال، برعکس عمل می‌کنند و با کمک فن‌ها جریان هوای خنک را به داخل دستگاه می‌دمند.

غیرفعال: این کولرها بدون استفاده از جریان برق کار می‌کنند. معمول‌ترین نوع کول پد غیرفعال، کولر رسانا یا کول پد مایع است. این صفحات خنک‌کننده‌ی غیرفعال با ماده‌ای پر شده‌اند که دمای اضافی لپ تاپ را به خود جذب می‌کند و مانع داغ شدن بیش از حد دستگاه می‌گردد.

برخی دیگر از انواع کولرهای غیرفعال، صفحاتی هستند که با بالا بردن لپ تاپ از سطح زمین، منجر به بهبود کارکرد سیستم تهویه‌ی داخلی لپ تاپ می‌شوند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *